www.FFII.org.pl

*  Strona główna

*  Konsultacje KE

*  Dla prasy

*  Stanowiska

*  Sprawa w mediach

*  Aktualności

*  Więcej informacji

*  10 powodów

*  O nas / Kontakt

*  Odnośniki


Sponsorzy
Investin sp. z o.o.
doradztwo europejskie


Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Public Geo Data - podpisz petycję


Wybrane stanowiska - biznes

 • European Association of Craft, Small and Medium-sized Enterprises (UEAPME) - Stowarzyszenie reprezentujące ponad 11 milionów przedsiębiorstw zatrudniających prawie 50 milionów pracowników aktywnie sprzeciwia się patentowaniu oprogramowania (informacje prasowe: 7 luty 2005 - pdf, 27 kwiecień 2005 - pdf, stanowisko - doc).

 • Europejska Federacja Stowarzyszeń Małych i Średnich Przedsiębiorców (CEAPME) skupiająca ponad pół miliona europejskich firm otwarcie sprzeciwia się patentom na oprogramowanie (stanowisko CEPME).

 • The Economic Majority Against Software Patents

 • Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania (PRO) sprzeciwia się patentom na oprogramowanie (stanowisko, wypowiedź dla Computerworld). Warto zapoznać się z uzasadnieniem.

Wybrane stanowiska - informatycy

 • Internet Society Poland (ISOC Polska) podczas IV Walnego Zgromadzenia Członków w dniu 24 stycznia 2004 roku podjęło uchwałę "Sprzeciw wobec patentów na oprogramowanie w Europie".

 • Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) zajęło stanowisko sprzeciwiające się patentom na oprogramowanie (Stanowisko z uzasadnieniem - doc, uzasadnienie - pdf).

 • Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Linuxa (PLUG) na konferencji w Sejmie sprzeciwiło się patentom na oprogramowanie.

Wybrane stanowiska - obywatele

 • Petition for a Software Patent Free Europe - prawdopodobnie największa internetowa petycja. Ponad 400 000 osób opowiedziało się za Europą wolną od patnetów na oprogramowanie (podpisz).

 • Polska petycja przeciw patentom na oprogramowanie.

Wybrane stanowiska - władze

 • Parlament Europejski, poprawiając wstępny projekt dyrektywy Unijnej, w jasny sposób sprzeciwił się patentowaniu oprogramowania. Projekt dyrektywy w wersji parlamentu dostępny jest na tej stronie.

 • Do udzielania patentów na oprogramowanie dopuszczono w USA we wczesnych latach 80-tych. Od połowy lat 90-tych stały one powszechniejsze. Od kilku lat wraz z narastaniem liczby udzielanych patentów narasta, pochodząca także z kół oficjalnych, krytyka tej sytuacji.
  Amerykański organ rządowy - Federalna Komisja Handlu - po rocznych przesłuchaniach, w których wzięło udział ponad 300 przedstawicieli świata biznesu i nauki w listopadzie 2003 ogłosiła raport analizujący związek między polityką patentową a polityka konkurencji w USA. Komisja przyglądała się szczególnie blisko czterem kluczowym dziedzinom "high-tech" - wysokiej technologii: wytwarzaniu farmaceutyków, produktów biotechnologicznych, sprzętu komputerowego i oprogramowania. W konkluzji obszernego raportu Komisja stwierdziła, że pozytywne skutki wprowadzenia patentów na oprogramowanie są więcej niż wątpliwe, natomiast nie budzi wątpliwości ich negatywny wpływ na konkurencję na rynku oprogramowania. A właśnie istnienie konkurencyjnego rynku, a nie możliwość patentowania jest źródłem innowacji w tej dziedzinie. [ FTC Report ] Najważniejsze fragmenty raportu przedstawiono na stronie. [ FTC Report - opracowanie FFII-UK ]

 • JÖRG TAUSS, Członek Niemieckiego Bundestagu, Przewodniczący Podkomisji ds. Nowych Mediów w liście do Federalnego Ministra Sprawiedliwości z dnia 12. Marca 2002 stanowczo i rzeczowo przeciwstawia się patentom na oprogramowanie. [ Polskie tłumacznie ]

 • Dyrektor Agencji Pracy w Pirmasens (Niemcy) zwraca uwagę na skutki wprowadzenia patentów na oprogramowanie dla rynku pracy. Warto wspomnieć o tym stanowisku, gdyż ten aspekt sprawy jest często pomijany. [ Treść listu ]

Zobacz również:
-> Stanowiska partii i polityków
-> Publikacje rządowe

www.FFII.org.pl

Góra