www.FFII.org.pl

*  Strona główna

*  Konsultacje KE

*  Dla prasy

*  Stanowiska

*  Sprawa w mediach

*  Aktualności

*  Więcej informacji

*  10 powodów

*  O nas / Kontakt

*  Odnośniki


Sponsorzy
Investin sp. z o.o.
doradztwo europejskie


Valid HTML 4.01!

Valid CSS!

Public Geo Data - podpisz petycj


Dziesięć powodów, dla których powinniśmy sprzeciwiać się patentom na oprogramowanie

#1

Patenty są niepotrzebne, gdyż oprogramowanie jest już chronione przez prawo autorskie.

#2

"Patenty na oprogramowanie są dla programistów niczym miny. Każda decyzja projektowa to możliwość "stąpnięcia" na patent i zniszczenia projektu. Niebezpieczeństwo staje się bardzo poważne jeśli weźmie się pod uwagę fakt jak wiele pomysłów składa się na nowoczesny program." - Richard Stallman założyciel projektu GNU

#3

Patenty na oprogramowanie szkodzą innowacyjności i powiększają siłę monopoli w tak zasadniczej dziedzinie jaką jest oprogramowanie. Tak więc ograniczają konsumentom swobodę wyboru, powiększają koszty i pozbawiają obywateli bazującego na zdrowych zasadach społeczeństwa informacyjnego.

#4

Legalizując wymuszanie dodatkowych opłat przez patenty na oprogramowanie i patenty na metody prowadzenia działalności gospodarczej podkopują handel internetowy.

#5

Patenty na oprogramowanie zagrażają wolności tworzenia i publikacji (właściciel patentu może ocenzurować program, zakazując autorowi jego wydania).

#6

Patenty na oprogramowanie powodują niepewność prawną u właścicieli praw autorskich, ponieważ ci nie są w stanie stwierdzić czy nie naruszają obcych patentów dopóki nie zostaną poddani szantażowi lub podani do sądu.

#7

Patenty na oprogramowanie zagrażają indywidualnym programistom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie mają środków na gromadzenie patentów i związane z nimi spory prawne, choć właśnie te przedsiębiorstwa tworzą większość miejsc pracy i innowacji w europejskim przemyśle technologii informatycznych.

#8

Patenty na oprogramowanie wprowadzają prawne sprzeczności poprzez stosowanie patentów dla zmonopolizowania informacji (oprogramowanie jest tylko informacją), podczas gdy pierwotnym celem patentowania jest rozpowszechnianie informacji o wynalazkach.

#9

Patenty na oprogramowanie są szczególnie niekorzystne dla europejskich firm, ponieważ przedsiębiorstwa z USA posiadają większość patentów na oprogramowanie oraz umiejętność ich wykorzystywania.

#10

Największymi zwolennikami patentów na oprogramowanie od dawna są rzecznicy patentowi i działy prawne największych firm zajmujące się własnością intelektualną. Patentom na oprogramowanie w przytłaczającej większości sprzeciwiają się specjaliści zawodowo związani z tworzeniem oprogramowania.

www.FFII.org.pl

Góra